“TEORİ” NEDEN HALA TEORİ?

 

Bilimsel Araştırma Adımları

Sorumuza açıklık getirelim: Evrim Teorisi ortaya çıktığı günden bu yana yıllar geçmesine rağmen ne kanun olabilmiş ne de hipotez aşamasına gerilemiştir, teori olarak kalmıştır. Neden?

 

En başta kısa birkaç bilgi verelim. Hipotez; belirlenen probleme yönelik, yapılan gözlem, araştırma ve veriler sayesinde üretilen çözüm yollarıdır. Kanunsa; üretilen hipotezlerin bilimsel araştırma basamaklarını geçerek teoriye dönüşmesi ve bu teorinin ispatlanarak gerçeklik halini almasıyla genel geçer hale gelmesidir.

Evrim Teorisinin Mucidi: CHARLES ROBERT DARWİN (12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882)

İngiltere’de doğan Darwin bilim alanında ilk adımına Edinburgh Üniversitesi’nde tıp eğitimiyle başlamıştır ve Cambridge Üniversitesi’nde Teoloji yani Tanrılar Bilimi öğrenimi görmüştür.

Bir gemide beş yıl sürecek olan dünya seyahatine katılan Darwin; birçok araştırmasını bu seyahat esnasında yapma şansı elde etmiştir. Ancak yaşadığı devrin getirdiği şartlar gereğince düşüncelerinin ‘sapkınlık’ olarak addedileceği için bu çalışmalarını gizli tutmuştur.  Ama araştırmalarına karşı gösterilecek her türlü tepki ve sorulacak tüm sorulara çözüm yolu bulmaya ve kanıtlamaya çalışmıştır. Genç yaşında bir çok araştırmaları ve keşifleri sayesinde İngiltere’nin sayılı bilim adamlarından birisi olmuştur.

Bir gün bir mektup sayesinde Alfred Russell Wallace ile benzer çalışmalarının olduğunu öğrenen Darwin ilk kez ‘evrim’ kavramını kullanarak Evrim Teorisi ile çıkışını yapmıştır. 1859 yılında yayımladığı On The Origin Of Species yani Türlerin Kökeni Üzerine’adlı kitabıyla Evrim Teorisine bir çok destekçi bulmuştur.

Yazının Devamı İçin 2. Sayfaya Geçin.

Yazar Hakkında
Toplam 3 yazı
denizbetul
denizbetul
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara