Polo stickAslında bir spor dalı olan Polo, şimdilerde adını bu spordan alan markayla duyuluyor.
Değerli okurlarımız; İlk sayımız ile karşınızdayız. Spor kategorisinin bu ilk yazısında her zaman merak ettiğim ama bir türlü araştırmadığım Polo’yu ele almak istedim. Birkaç yıl önce izlediğim bir dizide bu sporu görmüş ve markanın aslında bu spordan geldiğini öğrenmiştim.

Birçoğumuz “POLO” adını Ralph LAUREN’ın 1967 yılında kurmuş olduğu giyim markası olarak biliriz. Dar kravat üretimiyle işe başlayan Lauren’ın kurduğu Polo bir dünya markası olmuş, çeşitli giyim ve aksesuar ürünlerini piyasaya sürmüştür. Lauren, kravatlarıyla klasik ve elegans bir yaşam biçimini ifade etmeyi amaçlamıştı. Bu nedenle ürün grubuna seçkin bir sporun adını verdi: Polo.

Polo At üzerinde 4’erli iki takım oyuncularının ellerindeki özel oyun sopalarıyla 10 cm çapındaki bir topa vurmalarıyla oynanan bir oyundur. Amaç rakip takımın kalesine gol atmaktır. Biniciler atı sürerek bir küçük beyaz plastik veya ağaç topu uzun tutamaklı sopa yardımıyla rakip takımın kalesinden içeri atmaya çalışırlar. Geleneksel polo sporu 300 yarda (274.32 metre) uzunluğundaki çimen saha üzerinde oynanır.

polo-sporupolo1Kelime olarak polo, Keşmir’de konuşulan bir Hint lehçesinde “top” anlamına gelen “pulu” sözcüğünden türemiştir. Bir modern çeşidi arena polo olarak adlandırılır ve kapalı sahada veya daha çok açık havada oynanır. Burada oyun alanı daha küçük olup nadiren 100 yardayı (91.44 metre) geçer. Arena poloda sadece her bir takımda üç oyuncu vardır ve şişirilebilen deri top kullanılır. Arena polo maçı genellikle altışar dakikalık dört devre içerir (chukkas veya chukkers denir).

Diğer modern çeşidi buz polosudur. Bu oyun düz zeminde sıkıştırılmış buz üzerinde veya donmuş gölde oynanır. Her bir takım genellikle üç oyuncuya sahip olup, parlak renkli hafif plastik top tercih edilir. Diğer çeşitleri ise fil polo,bisiklet polo, Segway polo ve plaj polo’dur. Bu sporlar, takım kompozisyonları, kurallar ve oyun yetenekleri açısından ayrı sporlar olarak kabul edilirler.

"KRALLARIN SPORU" POLO, ISTANBUL'DA TANITILDI
40473-turkiye-polo-ile-tanisiyorPolo sporunun bir Pers ülkesi olan İran’da ortaya çıktığı, milattan Sonra birinci yüzyılda oynandığı tahmin edilir. Polo, ilkin atlı süvarilerin ve genellikle kralın muhafızlarının veya diğer seçkin orduların eğitim oyunuydu. Savaşçı kabile üyeleri bu oyunu bir tarafta yüzer kişi olmak üzere oynuyorlardı. Bu bir minyatür savaştı. M.Ö. 2000’lerden itibaren Orta Asya Türkleri arasında Çevgan olarak oynanan oyun zamanla tüm Asya’da oynanır olmuştur. 1800’lü yıllarda İngilizlerin Hindistan yolculukları sırasında görmeleri sonrasında Avrupa’ya taşınmıştır. Zamanla İngiliz soyluları arasında yaygınlaşmış ve İngilizlerin milli bir oyunu haline gelmiştir.Ayrıca Atatürk’ün sevdiği bir spordur. Fakat yüksek maliyetli bir spor olduğundan pek yaygın değildir.

Bu içerik Büşra Erdem tarafından oluşturulmuştur.

Kaynaklar
[1] zamantunelim.com/topic/4610-polo-nedir-polo-hakkinda-genel-bilgiler/
[2] tr.wikipedia.org/wiki/Polo
[3] tr.wikipedia.org/wiki/Ralph_Lauren