ONCE: Bir Zamanlar

 

Merhaba sevgili okur!  Bu yazının filmi “Once”, İrlanda taraflarından. Filmin kendisi ne kadar değerliyse müziklerinin de ondan aşağı kalır yanı yok. Başrollerini The Frames grubunun solisti Glen Hansard ve Çek kökenli müzisyen Marketa İrglova’nın paylaştığı filmimiz 2006 yapımı. Bu filmde bol bol kaliteli müzik dinlemenin zevkine varıyoruz. Zira konusu da pek müsait:

Çek Cumhuriyeti’nde yaşarken Dublin’e yerleşmek zorunda kalan genç bir kadın ile bestekâr ve kızıl bir sokak sanatçısının yolları kesişir. Geçmişlerindeki hayal kırıklıklarıyla yaşamaya çalışan bu iki güzel insan, birbirlerini geleceğe dair umut ışığı olarak görmeye başlar ve olaylar gelişir. Geçmişlerinden kaçmak yerine keşkelerinin peşine düşerler.

5_ONCE-HiRes007

İtiraf etmem gerek filmin ilk 15 dakikasında görüntü anlayışına takılı kaldım; daha sonra filmin iki el kamerası ile 17 günde çekildiğini öğrenmemle taşlar yerine oturmaya başladı. Hatta sonra ne kadar az konuştuklarını fark ettim bir ara. Ama konuşmak yerine zarif sesleriyle şarkı söyleyerek anlaşıyorlardı. Bir müzikalden bahsetmiyorum ama müzikal tadında, daha da zevkli ve içten bir film. Kısıtlı bütçe ile çekilmesine rağmen sınırsız bir dünyanın desteğini almışlar sanki arkalarına. Ortaya da bozulan elektrikli süpürgesiyle  bu güzel film çıkmış. Öyle samimiyetsiz dram-romantizm filmlerinden de değil. İki karakterimizin de geçmişinde hala peşlerini bırakmayan birer yaşanmışlık hikâyesi var. Üstelik aradan geçen zamana rağmen onlar için henüz çok yeni. İşte böylesi karmaşık bir durum içinden çıkmaya çalışan iki güzel insanın hikâyesi 85 dakika sürüyor. Üstelik müzikleriyle de bir adet Oscar’ı var.MusicalforeverOnce03

Bu arada kadife ötesi sesli Marketa İrglova ile burada tanıştım ben ama Glen Hansard hala farklı bir yerde benim için. Hani bazı insanların sesi yükselirken insanın kulağına daha güzel gelir ya işte böyle bir şey bu adamdaki de. En son Gotye’nin “Hearts A Mess” isimli şarkısında böyle bir şey geçmişti aklımdan. Şimdi yine bu hissi duymak insana keyif veriyor. Buram buram subjektiflik kokan bu naçizane yorumdan sonra seni kısa bir molaya davet ediyorum sevgili okur. İyi seyirler, keyifli dinlemeler.

 

 
Yazar Hakkında
Toplam 30 yazı
ozgegok
ozgegok
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara