Eylül’

Mor salkımların koparıldığı vakte denk geldik, gidiyoruz. Şairlerin şiirlerine, yazarların masallarına destan olan vakte geldik, dayandık. Vakit ki ayrılıkların, yeni aşkların doğduğu mevsime denk! Vakit ki, baharını avuta avuta toprağa bıraktığı an. Vakit ki son bahar ayı, vakit ki gün dönümünün, zamanın, saatin ve saniyenin ha bir geri, ha bir ileri durduğu bir sonbahar ayı…

İçimde bir kadın bağırıyor, dağlanıyor sazımın yayı;

“Çocuktur, ellemeyin! Üşür yorganında bedenim. Bir avluya koydular nefsimi, bir de gözlerinde ki kahvelerin. Ah tadı yok, emsali yok bu yangının. Bir üflesen kendime gelir tökezlerim, dizlerimde derman kalmadı gayri.”

Eşiğine düştüğüm kadın, sigara sigara özlüyorum seni. Nefesindeki kuvveti, azameti ve bilhassa şefkati. Bilirsin sığdırmam ellerime serçelerden başkasını. Bir şarkı söyler dururum hep. Ama sen duymazsın, bulutlardan ötedir sesim.

Diğeri ağlıyor;

“Çocuğum, ellemeyin. Eylüle konan bir serçeyim. Ufuğa varır varır eğilirim. Güneş büzer dudağını, gamzen çıkar ortaya ve bir mavzer duyarım usul usul. Ufuğa yükselir, Güneş’inle gülümserim. Bu kuru ayaz ve düşen her bir yaprağın dalına hikmettir, varlığı bilinmeyen bilinmez meçhulün. Varlığı gözlerinde sezerim, var olan bir Tanrı’ya…”

Köhneyim, sokağım kaldırımlarından bi’haber… Davullar zurnasından yetim, gelincikler tarlasından dul.

-Eylül!

+Eylül?

-Ey, kül?

güllerine musallat bir bülbül.

+Ey, gül!

ben sana lal, sen bülbül…

Duruyor işte, durduğu yetmiyor gibi bu ayın en hüzünlü şairleri bir de yazıyor hoyratça. Durur muyum? Durmak olmaz, bana yakışmaz. Mor salkımlar eteğinden saçar tanelerini, gözlerim damla damla serper tanelerimi. Duruyor muyum? Evet! Peki susuyor mu çıngırakları emziklerin? Hayır! Büyüyor çocuklar, ellerinde gül –yahut kül-, yaklaşıyor zamana.

Şimdi vakit yaklaşıyor, bağırıyorlar “bir masal daha!”. Susuyorum avazım çıktığı kadar, bir masal daha anlatsam sanki büyüyeceğim ve geçmeyecek dizlerimdeki yaralarım. Sanki susup irkileceğim. Eylül gibi, değişeceğim…

Yazar Hakkında
Toplam 30 yazı
ozgegok
ozgegok
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara