Devrim Arabaları

 

Sinemüzik’in yeni yazısından merhaba sevgili okur! Bu yazının filmini belki izlediniz, belki de çokça çıktı karşınıza ama hep o bir köşede kalanlardan oldu. Her iki durumda da bu film ikinci şansı hak ediyor. Birkaç yıl önce her sağlıklı mühendislik öğrencisi gibi ‘Okulu bıraksam mı?’ eşiğine geldiğim bir dönemde izlemiştim ben bu filmi. Artık nasıl etkilenmişsem bitirmek de nasip oldu çok şükür. Karşınızda özellikle mühendislik öğrencilerine dev hizmet, devrinin özeti: Devrim Arabaları!

 

Tolga Örnek imzalı bu film 2008 yapımı. Ancak konu 1961 yılında geçiyor. Sonuçta hangimiz dönem filmlerini sevmeyiz ki? Hele de yaşanmışsa? Şimdi hep birlikte bu döneme kısaca bir göz atalım:

1961: 27 Mayıs 1960 darbesinin hemen sonrası. Milli Birlik Komitesi yönetimi eline almış. Asılan siyasetçiler, emekliliğe ayrılan (bir nevi feshedilen)  yüksek rütbeli askerler, görevlerinden uzaklaştırılan öğretim görevlileri, hâkimler, yargıçlar, savcılar ve daha niceleri. Kısacası ülke darbe sonrası baskı altında… Bir gecede kaybettiği yıllarının peşine düşen bu devletin başında emekli Orgeneral Cemal Gürsel nam-ı diğer Cemal Aga var.

Filme tekrar dönecek olursak; Cemal Gürsel’in emri üzerine yerli üretim otomobil hazırlıklarına başlanır. Bunun için TCDD’den 23 mühendis görevlendirilir. Bu görev için varını yoğunu ortaya koyan bu fedakâr, güzel insanların hikâyesi Eskişehir’de başlar. Arabanın sergilenmesi için seçilen tarih bellidir: 29 Ekim. Ancak sorun bu tarih için sadece 130 gün olmasıdır.

 

Biz filmi izlemeye başladığımızda sorunun sadece kısıtlı zaman olduğunu düşünsek de asıl sorunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Şöyle düşünün; başarılı bir mühendissiniz ve ülkenin dışa bağımlılığını azaltacak böyle bir projenin içindesiniz. Ya başarısız olursanız? Kariyeriniz? Maddi planlarınız? Aileniz? Kısacası destek şart… İşte bu 23 mühendisin birbirlerine nasıl inanç aşıladığına şahit oluyoruz. Sonra tamam diyoruz bu adamlar yapar bu işi. Birden medya giriyor işin içine, muhalif sesler geliyor taze hükümet içerisinden. Halkın gözünde karalama kampanyaları başlatılıyor. Maddi sıkıntılar baş gösteriyor. Yeri geliyor aile bağları sınavdan geçiyor.

Bu bir meydan okuma öyküsü aslında. Gelişmesi bu kadar sancılı geçen bir ülkede bu bir direniş, bir azim öyküsü… Sanayi; tarım ile birlikte her ülke için bel kemiğidir. İşte bu Türkiye sanayisinde yapılmış bir devrim. O yüzden sadece 130 günde tamamlanan bu arabanın adı “Devrim” konulur.

1-dYUzybjoW5ycs2GPcB1xnQ

Şimdi şöyle düşünebilirsin sevgili okur: “Demek ki başarısız oldular. Tamamlandıysa biz neden hâlâ sokaklarda yerli üretim araçları göremiyoruz?”  Bu sorunun cevabı da filmde saklı… Filmin oyuncu kadrosuna da değinelim, epey geniş çünkü: Taner Birsel, Halit Ergenç, Haluk Bilginer, Altan Gördüm, Serhat Tutumluer, Onur Ünsal, Selçuk Yöntem, Vahide Perçin, Uğur Polat, Sait Genay, Murat Serezli. Süresi ise 100 dakika. Bu arada ek not: Emek abidesi bu aracı Eskişehir’e yolunuz düştüğünde ziyaret edebilmeniz de mümkün. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Yazar Hakkında
Toplam 30 yazı
ozgegok
ozgegok
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara